Stačí k tomu jediná funkce a to HTTP POST (Kategorie NET), která odešle data do online formuláře tabulky a přes něj se vloží do samotné tabulky. Projdeme si celý proces krok po kroku:
- Vytvořte tabulku ve službě Google Disk (Vytvořit - Tabulka)
- V tabulce zvolte z horní nabídky "Formulář" a "Vytvořit formulář"
- Tím se dostaneme k editaci formuláře. Na názvu nezáleží, důležité je, aby všechny položky byly druhu "Text". Vložte všechny potřebné údaje, výsledek by měl vypadat takto:
- Formulář můžete uložit a zavřít
- Otevřete si na začátku vytvořenou tabulku a zvolte z horní nabídky "Formulář" a "Přejít na aktuální formulář". V této chvíli je potřeba zobrazit zdrojový kód formuláře. Já používám Chrome a zde k tomu slouží klávesová zkratka CTRL + U (je možné, že je to u ostatních prohlížečů stejné). Bude vás zajímat část kódu, kde jsou pojmenovány všechny položky, které jste si ve formuláři vytvořili. Na obrázku níže vidíte mnou zvýrazněné hodnoty (červeně podtržené), které budou ve funkci HTTP POST zastupovat hodnoty, které budete chtít vkládat do tabulky. Zobrazení zdrojového kódu formuláře si buď nechte otevřené, nebo si poznamenejte jaká hodnota co zastupuje. Například pole "Jméno" v tomto případě zastupuje hodnota "entry.426758430"
- V Taskeru si vytvořte nový TASK (nebo již můžete funkci HTTP POST zakomponovat do vámi vytvořeného TASKu, kde jí budete potřebovat). Vložte funkci HTTP POST (kategorie NET). Do prvního pole "Server : Port" vložte následující URL adresu:
- Na místo KEY vložíte znaky, které se nacházejí v URL adrese formuláře (v zobrazení tabulky zvolte z horní nabídky "Formulář" a "Přejít na aktuální formulář"). Na obrázku níže vidíte, kde tyto znaky hledat:
- Pole "Path" nechte prázdné
- Do pole "Data / File" nyní napíšete, jaké hodnoty se mají vkládat do konkrétních polí formuláře. Na obrázku je jasně vidět, v jakém tvaru musíte text napsat. Každá hodnota se píše na samostatný řádek:
- Pokud je vám divné, že jsem v názvu proměnných (%jmeno, %pohlavi, %vek) použil malá písmena, tak se jedná o tzv. "lokální proměnné", které mají tu výhodu, že jsou tvořeny pouze v rámci TASKu, kde je daná funkce použita. To znamená, že se vám nezobrazí v záložce "Variables".
- Teď už je téměř vše hotovo. Téměř proto, že by bylo dobré proměnným (%jmeno, %pohlavi, %vek) určit nějaké hodnoty. To vidíte na obrázku níže:
- V tabulce pak zaslaná data vypadají takto. Poprvé jsem funkci spustil bez zadaných hodnot u proměnných, druhý řádek byl vytvořen již s určenými hodnotami proměnných:
Jedná se o velmi užitečnou funkci, se kterou si můžete automatizovat záznamy všeho možného...